piątek, 22 października 2010

Teneryfka, nanduti, brazylijska sol lace

Tym razem nie jest to już wspomnienie z wakacji, ale pierwsza z "prac domowych", które będę Wam tutaj prezentować.
W tytule posta wymieniłam spokrewnione ze sobą rodzaje koronek występujące w różnych rejonach świata, a które wykonuje się na podobnej zasadzie: cerowania naciągniętej centrycznie (zazwyczaj) osnowy. Spotkałam się nawet z nazwą "polka/polish spider web", co może sugerować - ale nie wiem, czy powinno - bliskość z polskimi snutkami. Koronka teneryfowa należy do koronek igłowych i jest jedną z prostszych technik, co nie znaczy, że jest łatwa i nie wymaga cierpliwości :)
Ale, oczywiście, polecam!11 komentarzy:

 1. Fantastyczna koronka, kiedyś spróbowałam, ale nie byłam zachwycona tym, co wyszło
  Pozdrawiam i podziwiam
  Janola
  http://haftyoli.blox.pl/html

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tej technice - wyglada nieziemsko! Alez utalentowana jestes!

  Pozdrawiam,
  Weronika

  OdpowiedzUsuń
 3. Weronika, dziękuję! Ale to nie talent, to upór... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. wow!!! i co to się zdejmuje z papieru i jest serwetka??
  wow wow!!

  ale wiesz niedobra kobieta z Ciebie kolejną fajną rzecz pokazujesz do której rwą się ręce :( chociaż jak to proste i efektowne mogłabym to na zajęciach z młodzieżą porobić ...

  dziękuję za inspiracje

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowita technika, piękna.. Nie znałam jej...

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna koronka. Wygląda na prostą w robocie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji co się dzieje z początkiem i końcem nitki "promieni" i nitki która wyszywa? Czy mogłaby pani się podzielić ze mną tą wiedzą?

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam :)
  Końce nici osnowy są zamocowane w centralnej części, tam gdzie wszystkie osnowy się krzyżują. Zakładanie osnowy zaczyna się od środka, a potem końcówką nici osnowy wykonuje się przeplot, który równomiernie rozdziela te osnowowe promienie w centrum koronki i dopiero wtedy wiąże się supełek i chowa nitkę w wykonanym przeplocie. Podobnie końcówki nitek, którymi wykonuje się wiązania oraz wypełnia wzór, chowa się w "zahaftowanych" fragmentach.

  OdpowiedzUsuń