poniedziałek, 28 marca 2011

Na wiklinowych ścieżkach

Te miniaturki* to moje pierwsze plecionkarskie kroki - nie licząc pełnowymiarowego denka do koszyczka - i już nie mogę doczekać się ciągu dalszego. Na temat wikliny, czyli wierzby (w plecionkarstwie jest wykorzystywanych kilka jej gatunków), można znaleźć różnorodne informacje. Samo wikliniarstwo jest od tak dawna obecne w ludzkiej kulturze, że obrosło w legendy, przesądy, zwyczaje i powiedzonka (np. "pleść trzy-po-trzy"). Stało się także podstawą tkactwa. Widzicie osnowę i wątek, prawda?

*Większa ma 6,5 cm, mniejsza 6 cm średnicy.

6 komentarzy:

 1. Od niedawna podglądam Twój blog, głównie z powodu frywolitek, do których jakoś tak nieśmiało startuję. Podziwiam Twoje rękodzieło. A do wikliny mam szczególny sentyment. Mój śp. Dziadek wyplatał wiklinę, sam ją zbierał, obrabiał i plótł z niej, głównie kosze na ziemniaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi miło, że do mnie zaglądasz :) Zapraszam serdecznie i oczywiście zachęcam do frywolitek, które nie są tak bardzo trudne (ja "dłubię" od dwóch i pół roku). Od znacznie dłuższego czasu zajmuję się szydełkowaniem, drutowaniem, więc mam porównanie z tymi dziedzinami. Polecam blog pani Jon Yusoff, która w dziale "how to..." dzieli się przydatnymi technicznymi trickami.
  Pozdrawiam,
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję - przeglądam bloga pani Jon - rzeczywiście dużo praktycznych wskazówek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, ż trafiłam na Twój blog - jest tu masę pięknych, starannych i ciekawych prac. Z wielką przyjemnością będę podglądać systematycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwabiła mnie Tu wiklina.Ale jak powędrowałam na spacer w tym Twoim cudownym świecie to dotarłam do początku nici Ariadny.Nie będę wymieniała co mnie po drodze zachwycało ponieważ trwało by to zbyt długo.No może ''Korzenne miasteczko'' kilim,drzewko i mnóstwo innych śliczności.Jestem jak to określam z innej bajki.Od kilku lat bawię się sznurkami i szydełkami.Jeżeli Dasz się zaprosić,będzie mi niezmiernie miło
  http://kaciksznurkaiszydelka.blogspot.com/
  Dziękuję za ucztę dla oczu i Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Hello,
  Congratulations, all works are beautiful.
  Kisses

  OdpowiedzUsuń