środa, 1 lutego 2012

Metal i szkło, czyli "Szklana pułapka" i "Incepcja" w jednym

Od czego by tu zacząć... Może od początku i powstania całego "zamieszania", czyli od momentu, kiedy w szkole dowiedzieliśmy się, że będą warsztaty witrażu (techniką Tiffaniego): ziarno zostało zasiane i zaczęło kiełkować. A u każdego myśl*, co z tego wyniknie, rozwijała się indywidualnie i każdy miał swoje osobiste oczekiwania, bo tak to już jest z jakąkolwiek zaszczepioną ideą, że rośnie zależnie od gruntu, na jaki ją rzucono.
W końcu nadszedł wyczekiwany dzień i rzuciliśmy się na głęboką "szklaną" wodę, niemalże wyrywając sobie z niecierpliwych rąk noże do szkła, szlifierkę, taśmy miedziane i lutownice z mega-grotami. Jak tonący chwytaliśmy się tych brzytew - tak byliśmy niecierpliwi! Każdy rysował, ciął, szlifował, mył, wycierał, oklejał (łącząc tafle jeziora). A potem - pomału, pomału - przypominająca żywe srebro roztopiona cyna w magiczny sposób zaczynała sunąć na miejsca wyznaczone jej przez miedziane wstążki. Kiedy już tam dotarła, łączyła się z nimi niczym posłuszne fragmenty T-1000 w drugiej części "Terminatora". Wtedy przestały nam drżeć ręce, czy też sami przestaliśmy machać nimi gwałtownie i okazało się, że umiemy unosić się na tej witrażowej wodzie, a niektórzy nawet zaczęli pływać żabką. Prawie nikogo nie można było wygonić z basenu.
No i to była ta chwila, kiedy znaleźliśmy się w szklanej pułapce, z której nawet ostatni skaut siłą i godnością osobistą by nas nie wyciągnął :)

*Niekoniecznie o słoniach :D

6 komentarzy:

 1. Te zawieszki są niezwykle klimatyczne.
  Nie mam bladego pojęcia o ich wykonywaniu, ale tę historię czytałam z zapartym tchem niczym powieść przygodową :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, bardzo się cieszę, że opowieść Ci się podobała! Te warsztaty były właśnie taką przygodą, wyprawą w nieznane (na początku).
   A wisiorek jest jeden: na zdjęciach są obie jego strony :) Żebyś wiedziała ile ja się naszukałam odpowiedniego fragmentu w gazetowej makulaturze...

   Usuń
 2. Świetny pomysł - połączyć witraż i gazetę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest możliwe zamówienie podobnego witrażu u Pani?

  OdpowiedzUsuń