poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Chałwa

Na wschód, na wschód i na południe... Według Wikipedii, chałwa to wyrób cukierniczy z karmelu oraz miazgi nasion oleistych pochodzący z Indii. Ale dla mnie chałwa to Bałkany, a konkretnie Bułgaria, bo tam właśnie zajadałam się tym włóknistym w konsystencji smakołykiem w wersji sezamowej i słonecznikowej. Nie był to suchy, kruszący się "batonik", lecz lekko ciągnąca (i wciągająca) słodycz, od której nie było łatwo się oderwać. To cecha wspólna z frywolitkami: jak już się zacznie - trudno przestać :)

9 komentarzy:

 1. Podobają mi się te oploty na filcu.Dotychczas robiłam tylko kwiatki-czapeczki;-)A takie pełne oploty to raczej na czymś twardym,w rodzaju szklanej lub drewnianej kulki.A na filcu miękko i lekko:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będą i szklane kulki w oplocie. Czekają tylko na zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakładka jest rewelacyjna!
  Nie mogę od niej wzroku oderwać.
  Co tu dużo kryć - jest w moim typie.
  Lubię wyroby frywolitkowe z jednobarwnych nici, bez pikotek. Należę chyba do mniejszości ;)
  Ta zakładka spełnia moje kryteria w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, Alicjo!
  Jak widać ja też lubię frywolitki bez zewnętrznych pikotków. Jeśli mam dodać coś wystającego, to są to węzełki józefińskie. A muszę przyznać, że Twój gust podzielają też inne osoby, bo zakładka poszła już w świat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba dołączam do grona lubiących frywolitki bezpikotkowe, o ile koraliki w pikotku potraktujemy jako nie-pikotki ;-)
  Za to węzełki józefińskie mnie zaintrygowały,gdzie one we frywolitce..?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dorartthea, takie węzełki "wykańczają" na przykład bransoletkę w poście "Jagodzianka po południu". Jak doczytałam, zwie się je także pikotkami józefińskimi, a robi podobnie jak kółeczka, ale wykonując cały czas tylko pierwszą połowę słupka - dzięki temu można je mocno zaciągnąć, więc nie ma otworka w środku.

  OdpowiedzUsuń